x

Uygun Pırlantayı Bulma Rehberi

09 Eylül 2022
Uygun Pırlantayı Bulma Rehberi

Yüzük, küpe, kolye veya bileklik gibi birçok takıda yaygın olarak kullanılan pırlantanın görünümü kadar, kaliteli ve dayanıklı olması da önemlidir. Ayrıca kendinize uygun bir pırlanta bulmak istediğinizde özellikle pırlantanın rengine, kesimine, berraklığına ve ölçüsüne dikkat etmeniz gerekir.

Bu tür takılarda kullanılan pırlantaların değeri değişiklik gösterir. Özellikle pırlantanın doğada ne kadar süre bulunduğu dikkat edilmesi gereken detaylar arasında yer alır. Genel olarak renkli bir yapıda olan bu taşların şeffaf olanları ise nadir olarak karşınıza çıkar.

Pırlanta Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Günümüzde oldukça gözde takı seçenekleri arasında yer alan pırlantalar, her kadının gönlünde taht kurar. Oldukça geniş bir fiyat aralığı olan bu tarz aksesuarlar, hem zengin çeşitliliği hem de farklı fiyat seçenekleri ile her bütçeye hitap eder. Bunun nedeni ise pırlanta fiyatlarını etkileyen faktörlerin fazlalığı olur.

Siz de kendiniz ya da sevdiğiniz için pırlanta alacağınız zaman öncelikle fiyatları etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu faktörler kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğada bulunma süresi
  • Rengi
  • Berraklığı
  • Karatı
  • Kesimi

Bu noktada birçok kişi pırlantaların renksiz olduğunu düşünür. Bununla birlikte hemen hemen her pırlantanın içerisinde belli belirsiz renkler yer alır. Hatta renksiz olan pırlantalar yok denecek kadar az miktardadır. Bu nedenle zevkinize hitap eden renk tonlarına sahip seçenekler arasından tercihinizi yaparak bütçeniz doğrultusunda seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fiyat karşılaştırması yaparken de yukarıda belirlenen faktörler etrafında araştırma yapabilir ve kendiniz için en uygun seçeneklere yönelerek doğru ürüne sahip olabilirsiniz.

Pırlanta Renk Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta söz konusu olduğunda özellikle yüzük modelleri akıllara gelir. Birbirinden zarif ve şık yüzük tasarımları, kadınların kendini daha mutlu ve öz güvenli hissetmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kolye, küpe gibi aksesuarlarda da sıklıkla tercih edilen pırlanta, benzersiz renkleriyle göz doldurur.

Siz de pırlanta alacağınız zaman öncelikle rengine karar vermeniz gerekir. Örneğin; pırlanta yüzük alacaksanız hem yüzüğün hem de taşın rengi zevkinize hitap etmelidir. Ayrıca renk ile tasarım arasında da benzersiz bir uyum yakalanmış olmalıdır.

Pırlanta taşlar beyaz, sarı ve pembe altınlarda mükemmel bir duruş sergilerken gümüş tasarımlarda da oldukça hoş bir görünüm ortaya çıkarır. Bunlar arasından tarzınıza uygun olanına karar vererek kendinize uygun pırlantaya ulaşmak adına doğru bir adım atabilirsiniz. Pırlanta tüm bu materyaller üzerinde harika görünür.

Taşın rengine de yüzüğün kendi rengine göre karar vermenizde fayda vardır. Örneğin; beyaz pırlanta özellikle beyaz altın üzerinde kusursuz bir tarz ortaya çıkarır. Zarafeti ve şıklığı yansıtan bu tarz tasarımlar, kadınlar arasında çok sevilir.

                               

Pırlanta Renk Değerleri Hakkında Püf Noktaları

Pırlanta söz konusu olduğunda şık tasarımı ve eşsiz kesimi gibi özelliklerinin yanı sıra göz alıcı rengi de ön plana çıkar. Pembe, sarı, kırmızı, mavi gibi oldukça farklı renkleri bulunan bu ürünlerin değerleri değişiklik gösterir. Bu durum fiyatları üzerinde doğrudan etkiye sahip olur.

Pırlanta seçimi sürecinde özellikle renk değerleri konusunda bilgi edinmeniz gerekir. Bu sayede kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Oldukça zengin bir renk skalası bulunan pırlantaların renk değerleri ise D harfinden Z’ye kadar ilerler.

D harfi diamond kelimesinin ilk harfinden gelir ve en beyaz pırlantayı ifade eder. Pırlantanın renkleri ise Z’ye kadar değişiklik gösterir. D harfi kategorisinde yer alan pırlantalar oldukça nadir bulunması nedeniyle çok değerlidir.

Siz de pırlanta alacağınız zaman hangi harf değerine sahip olduğunu bilmelisiniz ve buna göre fiyat karşılaştırması yaparak kararınızı vermelisiniz. Bu sayede ideal bir seçim yapmanız mümkün olur.

Taş Kesimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Pırlanta fiyatları konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan unsurlardan biri de taş kesimidir. Bu tarz kesimlerin usta bir işçilikle yapılması gerekir. Bu sayede şık ve modern bir duruş sergileyen seçeneklere ulaşmanız kolay olur.

Estetik açıdan büyük önem taşıyan pırlanta kesimi, farklı tarzlarıyla ön plana çıkar. Bu kesim şekillerine göre pırlantanın ışıltısı ve duruşu değişir. Bu nedenle kendi stilinize uygun kesim şekillerine yönelmeniz kombinlerinizi tamamlarken size kolaylık sağlar.

Genel olarak klasik giyim tarzını benimsiyorsanız daha çok yuvarlak kesimli modellere yönelebilirsiniz. Bunlar, klasik kıyafetlerle ve aksesuarlarla kusursuz şekilde uyum yakalar. Ayrıca yuvarlak kesimi olan modeller, ışığı da mükemmel şekilde yansıtır. Birçok kişi yuvarlak kesim pırlanta yüzük alarak alyanslarıyla birlikte kullanım gerçekleştirir.

Zümrüt kesim pırlantalara olan eğilim de oldukça fazladır. Bunların ışıltısı yuvarlak kesimler kadar fazla olmaz ancak zarafeti ve rengi ile ön plana çıkar. Bu da kadınların favori aksesuarları arasında olmasına imkân tanır.

Sıklıkla tercih edilen bir diğer kesim şekli ise prenses olur. Prenses kesim, çağdaş ve modern bir çizgiye sahip olduğu için büyük ilgi görür. Özellikle şeftali tonlarındaki pırlantalara prenses kesim çok yakışır.

Minimal tarzı benimseyen kişilerin gözdesi olan trilliant yani üçgen kesim pırlantalar ise sıra dışı bir ışıltı verir. Kusursuz bir duruş sergileyerek pek çok alanda kullanım için ideal bir aksesuar olur.

Şayet özel günlere özgü bir tasarım arıyorsanız oryantal çizgilere sahip olan markiz kesim pırlantaları tercih edebilirsiniz. Bu modeller pırlantanın gösterişli ve ışıltılı görünmesini sağlar.

Siz de pırlantanın renk değerine ve kesimine özenle karar vererek seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca berraklık, karat gibi detayları da göz önünde bulundurarak kendinize uygun tercihler yapabilirsiniz.

                                

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.