x

Pırlanta seçme rehberi

17 Ocak 2022
Pırlanta seçme rehberi

Pırlantanın fiyatı 4C özelliklerine göre belirlenir. Bu özellikler; kesim (Cut), karat (Carat), berraklık (Clarity) ve renktir (Color). Pırlantadaki bu 4 ayırt edici özellik, pırlantanın güzelliğini ve kalitesini belirler. Herhangi bir şekilde hasar görmeyen pırlantanın 4C değeri kaybolmaz. 4C özelliklerini taşıyan pırlantalar sertifikalı satılır. Pırlanta gibi değerli taşların kurumsal firmalardan ve bilinen güvenilir yerlerden alınması hem orijinalliği hem de tasarımının özgünlüğü açısından önemlidir.

Pırlanta alırken 4C sertifikasının yanı sıra ürün patenti ve firma sertifikasını da talep edebilirsiniz. Hatta bu belgelerin saklanması faydalı olur. Yüzük, kolye ve küpe çeşitlerinde kullanılan pırlanta taşlar aynıdır. Kesim olarak farklılık göstermesi doğal bir durumdur. Pırlantanın 4C özellikleri şu şekilde detaylandırılabilir:

Cut (Kesim)

Pırlanta kesimi, ışıltı ve ışık kırma yeteneğini belirlediği için son derece önemlidir. Kusursuz renge ve berraklığa sahip olan bir elmasın kötü şekilde kesilmesi, pırlantanın mat bir görünüm sunmasına neden olur. İdeal şekilde kesilen pırlanta ışığı iyi şekilde yansıttığı için ışıltısı da mükemmel olur.

Carat (Karat)

Karat, pırlantanın ağırlık birimidir. Gramın beşte birine eşit olan karat, 200 miligrama eşittir. Karat, pırlantaya değer biçmek için önemli bir faktör olsa da tek başına pırlantanın kalitesini belirlemez. Bu nedenle aynı büyüklüğe sahip olan pırlantalar farklı fiyatlara sahip olabilir.

Clarity (Berraklık)

Pırlantaların içeriğinde saf karbon zerreleri bulunur. Pırlantanın yapı taşı olarak adlandırılan bu çok küçük zerreler, sektörde leke olarak adlandırılır. Bu lekelerin az olması, pırlantanın daha berrak olmasını sağlar. Berraklık, önemli bir ayırt edici özelliktir. Çünkü birebir benzer lekeye sahip olan pırlanta yoktur. 

Color (Renk)

Pırlantaların oluşumu, fazla miktarda ısı ve basınç altında gerçekleşir. Bu sırada farklı elementlere ait zerrelerin pırlantanın atom yapısına dâhil olması kaçınılmazdır. Bu durum renk çeşitliliğine neden olur. Pırlantaların renk bakımından değerlendirilmesi, renksiz olana göre yapılır. Renksiz pırlanta “extra beyaz” olarak adlandırılır. Fiyatı en yüksek olan pırlantadır. Pırlanta renkleri; extra beyaz, nadir beyaz, beyaz, hafif renkli beyaz ve renkli beyaz olarak derecelendirilir. Bu renklerin yanı sıra çok nadir bulunan renkli pırlantalar da mevcuttur. Mavi, pembe, kırmızı ve sarı renklere sahip olan pırlantalar nadide taşlar arasında yer alır.

Pırlanta Yüzük Nasıl Seçilir?

Yüzük, kadınların ellerini zarif gösteren bir takı çeşididir. Pırlanta yüzük ile daha zarif ve güzel bir görünüm sergilemek için pırlanta yüzük seçiminde bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Her kadının el ve parmak yapısı birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bir başkasında mükemmel görünen bir pırlanta yüzük, başka birinde aynı şekilde mükemmel görünmeyebilir. Bu nedenle pırlanta yüzük alırken herhangi bir yüzük modelinin başka bir kadının elinde nasıl göründüğünden çok, kendi el ve parmak yapınıza uygunluğunu sorgulamanız gerekir.

Kadınların büyük çoğunluğu pırlanta yüzük seçerken önce pırlantanın karatına odaklanır. Oysaki el ve parmak yapısına uygun modelde pırlanta yüzük seçmek, karat seçiminden daha önemlidir. Parmağınızda mükemmel görünen bir pırlanta yüzük seçmek için aşağıdaki detayları dikkate almanız faydalı olur. 

                                  

Uzun Parmaklar İçin Tektaş Pırlanta Yüzük Modelleri

Uzun parmaklı kadınlar, pırlanta yüzük konusunda diğer kadınlara göre daha şanslıdır. Çünkü uzun parmaklara her kesim yakışır. Bunun yanı sıra uzun parmaklar için büyük karatlı pırlantalar da uygundur. Radyan ve markiz kesimleri dışında her kesim, uzun parmaklı kadınlara çok yakışır. Özellikle yuvarlak kesimli ve prenses kesimli pırlantalar tercih edilebilir.

İnce Parmaklar İçin Tektaş Pırlanta Yüzük Modelleri

İnce parmaklı kadınların, parmaklarını daha da ince gösteren kesimlerden ve çok büyük taşlardan uzak durması faydalı olur. Geniş kemerli, küçük taşlı pırlanta yüzük modelleri ince parmakların daha da ince görünmesine neden olur. Kalp kesimli ve radyan kesimli pırlantalar da ince parmaklar için uygun değildir. Bu modellerin yerine yuvarlak kesimli, zümrüt kesimli ve prenses kesimli tektaş pırlanta yüzük seçmek daha ideal bir görünüm sergilenmesine yardımcı olur.

Kalın Parmaklar İçin Tektaş Pırlanta Yüzük Modelleri

Kalın parmaklara sahip olan kadınların, parmaklarını daha ince gösteren pırlanta kesimine ihtiyacı vardır. Bu nedenle parmakları olduğundan daha da kalın gösteren dar kemerli ve küçük taşlı pırlanta yüzüklerden uzak durulması faydalı olur. Oval, yuvarlak veya dikdörtgen kesim gibi asimetrik ayrıca açılı kesime sahip pırlantalar tercih edilebilir.

Küçük Eller İçin Tektaş Pırlanta Yüzük Modelleri

Küçük ellere sahip olan kadınların, ellerini ve parmaklarını orantılı şekilde sergileyecek küçük kesimleri tercih etmesi faydalı olur. Büyük taşlar, küçük ellerde abartılı bir görünüm sergiler. Bu nedenle yatay markiz, yuvarlak kesim ve radyan kesim pırlanta yüzükler kullanılabilir.

                                       

Tektaş Pırlanta Yüzük Fiyatları

Pırlanta, değerli bir maden olan elmastan yapıldığı için değerli bir taştır. Pırlantanın sadece taş fiyatının belirlenmesi için 4C özellikleri değerlendirilir. Fakat söz konusu tektaş pırlanta yüzük olduğu zaman, montür adı verilen yüzük çerçevesi ve pırlantanın montüre yerleştirilme biçimi, pırlanta yüzüğün fiyatının belirlenmesinde etkili role sahiptir.

Herhangi bir faktörün değişmesi fiyatın da aşağı veya yukarı yönlü değişmesine neden olur. Pırlantalardaki gözle görülemeyen farklılıklar son derece önemli olduğu için herhangi bir kesim modeline veya pırlanta yüzüğün karatına göre fiyat sunmak, yanlış yönlendirmelere neden olabilir. Bu nedenle net bir model üzerinden fiyat sorgulamak daha faydalı olur. Çünkü pırlantalar benzersiz özelliklere sahiptir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.