x

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

17 Kasım 2021

Şayet profesyonel olarak yüzük ölçüsünün alınması mümkün değil ise yaygın olarak iki farklı yöntem kullanılır. Bunlar; yüzük çevresine göre ölçü alma yöntemi ile yüzük çapına göre ölçü alma yöntemi olarak sıralanır. Siz de kendiniz veya sevdikleriniz için yüzük alacağınız zaman bu iki yöntemden birini seçebilir ve beğendiğiniz yüzük modelinin belirlediğiniz ölçüde olanına sahip olabilirsiniz. 

Yüzük Çevresine Göre Ölçü Alma Yöntemi

En çok tercih edilen yöntemlerden biri olan yüzük çevresine göre ölçü alma işlemi, genel olarak ip ya da benzeri bir malzeme ile gerçekleştirilir. Bu işlem sırasıyla şu şekilde uygulanır:

  • İlk olarak ip benzeri bir malzeme alınır.
  • Yüzüğün takılması planlanan parmağın çevresi bu malzeme ile sarılır.
  • İp benzeri malzemenin iki ucunun birleştiği nokta bir kalemle işaretlenir.
  • Malzemenin işaretlenen alana kadar olan kısmı mm ölçüsü bulunan bir cetvel ile ölçülür.
  • Elde edilen ölçüye denk gelen yüzük numarası için yüzük ölçüsü tablosuna bakılır.

Tüm bu işlemlerin ardından belirlenen yüzük numarasına göre satın alma işlemleri gerçekleştirilerek istenen ebatlarda ürüne sahip olmanın avantajı elde edilir.

                               

Yüzük Çapına Göre Ölçü Alma Yöntemi

Doğru ölçüde yüzüklerin alınabilmesi için tercih edilen bir diğer seçenek ise yüzük çapına göre ölçü alma yöntemidir. Bu noktada özellikle mevcut yüzüklerden destek alınır. Şayet parmağa tam oturan bir yüzük bulunuyorsa bu yüzüğün çapı kolaylıkla hesaplanabilir. Bu noktada atılması gereken adımlar ise aşağıdaki gibi sıralanır:

  • Mevcut yüzük düz bir yüzeye yatay olarak yerleştirilir.
  • Milimetre hesabı bulunan bir cetvel yardımıyla yüzüğün çapı ölçülür.
  • Ölçüm sırasında yüzüğün en geniş iki noktası arasında ölçüm yapılır.
  • Hesabın mm cinsinden yapılması çok önemlidir. Ardından elde edilen ölçü, standart yüzük ölçüm tablosundan aranır ve eşdeğer görülen yüzük ölçüsü belirlenir.

Bu sayede istenen cevap alınır ve uygun ölçülerde yüzükler gönül rahatlığıyla satın alınır.

Yüzük Ölçü Değeri Tablosu Nedir?

Yüzük takmayı seven kişilerin sıklıkla karşısına çıkan yüzük ölçü değeri tablosu, kişinin kendisine uygun ölçülerde bir yüzük alacağı zaman bakması gereken bir kaynaktır. Bu tabloda yüzüğün çevresine veya çapına göre elde edilen ölçüler sayesinde doğru numaraya sahip yüzüğün belirlenmesi kolaylaşır.

Örneğin; şayet yüzüğün çevresi 50 mm ya da çapı 16 mm ise yüzük numarası 10 olur. Aynı şekilde çevresi 57 mm veya çapı 18.3 mm ise yüzük numarası 17 olarak belirlenir. Siz de tablo üzerinden doğru yüzük numarasını kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Yüzük Ölçü Değer Tablosu Örneği

Şayet yüzük numaranızı belirlemek istiyorsanız aşağıdaki yüzük ölçü değer tablosu örneğine göz atabilir ve buna göre seçimlerinizi yapabilirsiniz. Tabloda doğru değerleri bulabilmek için ölçümleri mm değeri üzerinden yapmanız gerekir.

Yüzük Ölçü Birimi (No)

ÇAP (mm)

ÇEVRE (mm)

7

15,0

47

8

15,3

48

9

15,6

49

10

16,0

50

11

16,3

51

12

16,6

52

13

17,0

53

14

17,3

54

15

17,6

55

16

18,0

56

17

18,3

57

18

18,6

58

19

19,0

59

20

19,3

60

21

19,5

61

22

19,8

62

23

20,0

63

24

20,4

64

25

20,7

65

26

21,0

66

27

21,4

67

28

21,7

68

29

22,0

69

30

23,0

70

Tablodan da görüldüğü gibi numaralar arasında milimetrelik farklar bulunur. Bu sebeple ölçü alırken dikkatli olunması ve doğru ölçülerin alınması önemlidir. Yüzüklere gerektiğinde büyütme veya küçültme işlemi yapılsa da bu hem zaman hem de maliyet kaydına neden olabilir. Ancak bazı yüzüklerde bu işlemin yapılması dahi mümkün olmayabilir. Örneğin, yüzüğün çerçeve kısmında işleme varsa küçültme veya büyütme bu desene kolayca bozabilir.

Doğru Yüzük Ölçüsü Almanın Önemi

Her insanın parmak yapısı birbirinden farklı olduğu için yüzük ölçüleri de değişiklik gösterir. Bu nedenle standart bir yüzük ölçüsünden bahsetmek yanlış olur. Parmaklara göre alınan ölçülere göre belirlenen yüzük numaraları sayesinde isteyen herkes kendi parmağına uygun bir yüzüğün sahibi olabilir.

Gereğinden büyük olan bir yüzük, kişinin parmağından düşebilir ya da rahatsızlık vereceği için çarpmalara maruz kalabilir. Olması gerekenden küçük olan yüzükler ise sıkarak parmağın şişmesine ve acımasına neden olabilirken parmağın şeklinin bozulmasına bile yol açabilir. Bu tür sorunların yaşanmaması adına parmak ölçüsünün alınması ve buna uygun seçim yapılması çok önemlidir.

Ayrıca daha önce alınan bir ölçüde değişiklikler de meydana gelebilir. Kilo alma ya da kilo verme gibi durumlar yüzük numarasının az da olsa değişmesine neden olabilir. Bu yüzden eğer eski yüzükler küçük ya da büyük geliyorsa yüzük ölçüsü alma işlemlerinin tekrarlanması tavsiye edilir.

                                    

Yüzük Ölçüleri Her Yerde Geçerli midir?

En çok merak edilen konulardan biri de bu yüzük ölçülerinin uluslararası geçerliliği olup olmadığıdır. Yüzük ölçüleri bazı ülkelerde farklılık gösterebilir. Örneğin; İngiltere’de yüzük alacağınız zaman ülkemizdeki tablodan yararlanmanız mümkün değildir.

Özellikle online alışverişten yararlanarak yurt dışından sipariş vereceğiniz zaman o ülkeye özel yüzük ölçüleri konusunda araştırma yapmanız size avantaj sağlar. Böylece bu sorunun da üstesinden gelerek ideal seçeneklere ulaşmanın rahatlığınız yaşarsınız.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.