Bileklik Ölçüsü Nasıl Alınır?

23 Mart 2022
Bileklik Ölçüsü Nasıl Alınır?

Özellikle altın, pırlanta, zümrüt gibi değerli madenlerden yapılan bileklik modelleri zarif tasarımlara sahiptir. El, bilek ve parmakların zarif görünmesini seven herkes bu şık bilekliklere takı dolabında bol bol yer verir. Ziynet eşyaları arasında yoğun ilgi gören bilekliklerin, her yaş grubuna uygun modelleri mevcuttur. Şık ve zarif tasarımları geniş kitleler tarafından beğenilir.

Özenle tasarlanan bileklik modelleri en ideal hediye seçenekleri arasında yer alır. Bu nedenle özel günlerde sevdiklerine değerli ve anlamlı hediye sunmak isteyen kişiler altın veya pırlanta bileklik modellerini tercih eder. Değerli madenlerden yapılan bileklik modelleri her kombine çok yakışır. Bileklik modelleri farklı ölçülerde tasarlanır. Bu nedenle bilek ölçünüzü bilerek alışverişe çıkmak işlerinizi kolaylaştırır.

                                      

Bileklik alışverişi yapmadan önce bilek ölçüsü aldığınız takdirde, ölçünüze uygun modelleri görmek isteyerek zaman kazanabilirsiniz. Ölçü almayı bilmiyor ve bileklik ölçüsü nasıl alınır gibi sorularınız varsa ölçü alma tekniklerini okuyarak ve eş zamanlı uygulayarak öğrenebilirsiniz. Evde bileklik ölçüsü almanın üç kolay yöntemi vardır. Bu yöntemler şunlardır:

Çap Yöntemi ile Ölçü Alma

Çap yöntemi, bilezik ve bileklik modelleri için bir ölçme yöntemidir. Yaygın olarak kullanılan bu yöntem son derece kolaydır. Çap yöntemiyle ölçü almak için sırayla şu işlemleri yapabilirsiniz.

  • Bilezik için ölçü almak istiyorsanız, önceden kullanmış olduğunuz ve hala bileğinize uygun olan bir bilezik ile mezura veya cetvel gibi bir ölçme aleti kullanmanız gerekir. Mezura yoksa şerit halinde kestiğiniz bir kâğıt parçası da işinizi görür. Mezura ile ölçüm yaparken bileziğin iç kısmının bir noktasından başlayıp yavaş yavaş başladığınız noktaya varacak şekilde iç çapı ölçmeniz gerekir. Başladığınız noktaya vardığınız zaman ölçmeyi sonlandırabilirsiniz. Mezura üzerinde ulaştığınız rakamın milimetre karşılığı bilek ölçünüzdür. Mezura ile ölçüm yaparken mezuranın metal kısımları kullanılmaz. Mezura yoksa şerit halde kestiğiniz bir kâğıdı bileziğin iç kısmının bir noktasında tutup yavaş yavaş döndürebilirsiniz. Başladığınız noktayla birleşen yerinden kâğıdı makas yardımıyla kestikten sonra cetvel ile şerit kâğıdın milimetre karşılığını öğrenebilirsiniz.
  • Bileklik modellerinden çap yöntemiyle ölçü almak çok daha kolaydır. Size ait ve hala bileğinize tam olan bilekliği düz bir zemine koyarak ölçüsünü alabilirsiniz. Bileklik ve bilezik gibi takılarda ölçü birimi olarak milimetre kullanılır. 

El Çevre Yöntemi ile Ölçü Alma

Çap yöntemi gibi el çevre yöntemi de son derece kolaydır. Bu yöntemle ölçü almak için yaklaşık 30 santimlik ip, makas ve bir cetvel kullanmanız gerekir. El çevre yöntemi ile ölçü almak için sırasıyla şu işlemi yapabilirsiniz.

  • Başparmağınızın ucu ile serçe parmağınızın ucunu birleştiriniz. Elinizin şeklini bozmadan ipi başparmak kökünden elinizin çevresine sararak ipin birleştiği noktadan kesebilirsiniz. İpi cetvel yardımıyla ölçerek milimetre karşılığını bulabilirsiniz.

Bilek Çevre Yöntemi ile Ölçü Alma

Bilek çevre yöntemi de diğer yöntemler gibi kolay uygulanabilen bir ölçme yöntemidir. Bu yöntemle ölçü almak için makas, mezura, tel veya şerit halde kesitmiş kâğıt kullanabilirsiniz. Bu yöntemle ölçü almak için şu işlemleri yapabilirsiniz:

  • Şerit kâğıdı bileğinizin çevresine sararak birleşen noktayı kalem ile işaretleyebilir veya makas ile kesebilirsiniz. Şerit kâğıdın bileğe sarılan kısmını ölçü aldığınız veya kestiğiniz yere kadar cetvel veya mezura kullanarak ölçebilirsiniz. Aldığınız ölçü milimetre değerinde olmalıdır. Aynı işlemi kâğıt yerine tel veya mezurayla da yapabilirsiniz. 

Bilek Ölçüsünü Bilmenin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bilek ölçünüzü bilmek, mağazaların yanı sıra internetten de kolay alışveriş yapmanızı sağlar. Alışverişiniz sırasında bilek ölçünüze uygun ürünleri daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kuyumcularda değerli madenlerden yapılan bileklik ve bilezik modellerinin farklı birçok boyu bulunur. Alışverişe gittiğiniz zaman modellere bakıp tahmin yürüterek bilezik veya bileklik denemek çok zaman alır. Oysa bilek ölçünüzü söylemeniz durumunda sadece size uygun ürünler sunulur. Bu durum zaman kazanmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra altın bilezik, pırlanta bileklik gibi değerli kuyum ürünleri günümüzde online olarak internet üzerinden satın alınabildiği için ölçünüze bilmek, İnternet alışverişlerinizi de kolaylaştırır.

Online alışverişlerde giyim ürünleri gibi takı çeşitlerinin de ölçü tablosu bulunur. Bu tablo sayesinde ihtiyaç duyduğunuz takıları kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Her alışverişte avantaj sağlayan bilek ölçünüzü unutmamak için bir yere not edebilirsiniz.

Pırlanta Bilezik Nasıl Kombinlenir?

Şık tasarımlara sahip pırlanta bilezik modellerinin zarif ve kibar bir duruşu vardır. Bu nedenle her kıyafet ile kolay bir şekilde uyum sağlar. Pırlanta bilezik çeşitleri diğer takılarla da uyum gösterir. Kaliteye ve şıklığı önem veren kadınların tercih ettiği pırlanta bilezikleri, altın yüzük çeşitleri ve kolye çeşitleri ile kombinleyebilirsiniz.

Kalp, hasır, asimetrik, baget, yıldız ve çiçek detayları ile süslenen pırlanta bilezik ve bileklik modellerini günün her saatinde kullanabilirsiniz. Altın ile mükemmel bir görünüm sunan pırlanta bilezik modellerini altın bilekliklerle birlikte takabilirsiniz. Pırlanta kelepçe bilezik modelleri son yıllarda yoğun ilgi gören modeller arasında yer alır. Özel günlerde veya sadece sevdiklerinizi mutlu etmek için pırlanta bilezik alabilirsiniz.

Tasarım harikası pırlanta bilezik modelleri jean pantolonların bile havasını değiştirir. Bu nedenle pırlanta bileğiniz varsa her kombinde kullanabilirsiniz. Baget kesim pırlanta bilezikler, baget yüzüklerle asil bir görünüm oluşturur. Özel davetlerde ışığınıza ışık katacak baget yüzük ve bilezik modellerine takı dolabınızda yer vermeniz faydalı olur. Pırlanta bilezik, her mevsimin takısıdır. Yaz mevsiminde uçuş uçuş elbiselerle, kış mevsiminde kaşmir kazaklarla kullanılabilir. Her kadına çok yakışan, şıklığa şıklık, zarafete zarafet katan pırlanta bilezik modellerini kombinlerinizde değerlendirebilirsiniz.

                                  

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.